Ukládání hesel pomocí Crypt interface

Lokální autentizace v prostředí *NIX (crypt interface)

Rozhraní Crypt je jedním z nejpopulárnějších rozhraní určených pro ochranu ukládaných hesel.

Vývoj rozhraní Crypt

Původní verze Crypt z Unix V7 (Unix Version 7) pochází z roku 1979. V této době podporovala jenom jednosměrné ukládání hesel pomocí upravené verze DES algoritmu. Ve starších verzích se používalo ukládání hesel v otevřené formě. Zavedení rozhraní Crypt bylo významným vylepšením a postupně se rozšiřovala o další algoritmy. Následně se začalo toto rozhraní používat i pro autentizaci jinými systémy, na což nebylo primárně určeno. Přibližně v roce 2010 se zjistilo, že aktuálně používané metody nestačí požadavkům a začaly se hledat náhrady. Výraznou změnu přinesl Password Hashing Competition, který začal v roce 2013 a byl ukončen v roce 2015. Cílil na hledání specifické třídy pomalých hash funkcí. Tedy skupiny funkcí, pro které je obtížné až nemožné vytvořit duhovou tabulku (Rainbow-table, forma konverze času výpočtu za uložená data, tzv. computing time-memory trade-off).

Další rozšíření přinesl glibc 2.7, kdy došlo k přidání dalšího parametru, obsahující uživatelem definovaný počet rund hash funkce. V současnosti crypt interface používá obecný formát záznamu řetězce hashe hesla '$ID$parameter_2$parameter_3$password_hash'. Počet parametrů se v tomto řetězci může lišit dle zvoleného ID algoritmu (více viz přehled). Předchozí verze ale tuto možnost nenabízely, u starších systémů lze proto stále narazit na strukturu '$ID$parameter_2$password_hash'. V tomto případě je sůl vkládána zpravidla jako parametr č.2.

Algoritmus ID Schematu Schéma Počet rund Sůl Popis
DES _ BSDI 1 24b, parametr č.3 Slabé a zastaralé
DES DES 25 12b, parametr č.3 Slabé a zastaralé
MD5 $1$ MD5 parametr č.2 Slabé a zastaralé
Blowfish $2$ bcrypt parametr č.2 součást hash Heslo <72 znaků, zastaralé
Blowfish $2a$ bcrypt parametr č.2 součást hash Heslo <72 znaků, CVE-2011-2483, zastaralé
Blowfish $2b$ bcrypt parametr č.2 součást hash Heslo <72 znaků, zastaralé
Blowfish $2x$ bcrypt parametr č.2 součást hash Heslo <72 znaků
Blowfish $2y$ bcrypt parametr č.2 součást hash Heslo <72 znaků
MD4 $3$ NTHASH Slabé, MD4(UNICODE(password))
SHA1 $4$ SHA1 parametr č.2 parametr č.3 Slabé
SHA2 $5$ SHA2-256 parametr č.2 parametr č.3
SHA2 $6$ SHA2-512 parametr č.2 parametr č.3
scrypt $7$ scrypt parametr č.2
MD5 $md5,rounds=x$ Solaris MD5 parametr č.2 parametr č.3 Slabé
SHA1 $sha1$ PBKDF1 with SHA2-256 parametr č.2 parametr č.3 Slabé
SHA2 $sha256$ PBKDF2 with SHA2-256 parametr č.2 parametr č.3
SHA2 $sha512$ PBKDF2 with SHA2-512 parametr č.2 parametr č.3
ARGON2D $argon2d$ Argon2d parametr č.2 parametr č.3
ARGON2I $argon2i$ Argon2i parametr č.2 parametr č.3
yescrypt $gy$ ghost-yescrypt parametr č.2 parametr č.3 Oslabené - Streebog S-Box
yescrypt $y$ yescrypt parametr č.2 parametr č.3

Lokální autentizace

V současnosti Crypt interface využívají jako "lokální autentizaci" různé webové, poštovní a databázové systémy. Toto rozhraní opírají o svoje vlastní úložiště hesel, případně systémové nebo hierarchické databáze (LDAP). Ale uvedené funkce jsou určeny pro ukládání a ověřování hashí hesel, kde se jedná o funkce se zpětnými vrátky, jinak také jednosměrné funkce. Jejich rozšíření pro ověřování v síti bylo nešťastné, byť se jedná o výrazně bezpečnější postup než v případě hesel v otevřeném textu. Autentizační mechanismus musí zajistit podstatně více požadavků, než jenom jednosměrné uložení.
Z dnešního pohledu je používání starých technologií nevhodné. Současné používání čistých hash funkcí je nedostatečné, stejně jako je nedostatečné použití HMAC či PBKDF odvození. Z hlediska bezpečnosti tak je nutné se soustředit pouze na scrypt, yescrypt a Argon. Na starších implementacích lze "vzít na milost" starší bcrypt. Přes archaickou konstrukci je stále účinný, přestože z hlediska kryptografie by bylo vhodné ho nahradit za modernější systémy.
Již zmiňované PHC (Password Hashing Competition) zaměřené na hledání pomalých hash funkcí (Slow Hash Functions) přineslo zajímavý pokrok. Některé z těchto funkcí, určených pro zabezpečení klíčového materiálu, byly schopné díky návrh odolávat, přestože na první pohled je jejich architektura lehce archaická. Příkladem je bcrypt, založený na algoritmu BlowFish (přesněji EksBlowfish - Expensive Key Schedule Blowfish), přestože vlastní Blowfish se z hlediska kryptografie považuje za zastaralý. Novinkou v této oblasti byl algoritmus scrypt, postavený nad PBKDF2 a HMAC-SHA256 a algoritmem Salsa20/8 (předchůdce ChaCha20). Algoritmus scrypt vytváří vyšší paměťovou náročnost, která slouží jako další bariéra pro útočníka. Dalším podobným algoritmem je yescrypt, který opět používá PBKDF2 a HMAC-SHA256. Oproti algoritmu scrypt má podstatně vyšší odolnost. Výherce, algoritmus Argon je postaven nad v té době novou hashovací funkcí Blake2 (inspirací byly algoritmy ChaCha20 a Salsa).
V rámci této soutěže byly porovnávány v té době dostupné funkce jako je bcrypt, scrypt, yescrypt, Catena, Lyra2, Makwa, Argon2 a další. V tomto ohledu exceluje funkce Argon2, která má několik variant:
Argon2i – odolné proti útoku postranním kanálem.
Argon2d – odolné proti útokům „bruteforce cracking“, zpravidla za pomoci grafických karet.
Argon2id – kompromisní kombinace uvedených vlastností.

Reference:

  1. Password Hashing Competition.
    Zdroj: https://www.password-hashing.net/
  2. Crypt man pages.
    Zdroj: https://man7.org/linux/man-pages/man3/crypt.3.html

Autor článku:

Jan Dušátko
Jan Dušátko

Jan Dušátko se počítačům a počítačové bezpečnosti věnuje již skoro čtvrt století. V oblasti kryptografie spolupracoval s předními odborníky např. s Vlastimilem Klímou, či Tomášem Rosou. V tuto chvíli pracuje jako bezpečnostní konzultant, jeho hlavní náplní jsou témata související s kryptografií, bezpečností, e-mailovou komunikací a linuxovými systémy.

1. Úvodní ustanovení

1.1. Tyto všeobecné obchodní podmínky jsou, není-li ve smlouvě písemně dohodnuto jinak, nedílnou součástí všech smluv týkajících školení, pořádaných nebo poskytovaných školitelem, Jan Dušátko, IČ 434 797 66, DIČ 7208253041, se sídlem Pod Harfou 938/58, Praha 9, zapsané u Úřadu městské části Praha 9 (dále jen „školitel“).
1.2. Smluvními stranami ve všeobecných obchodních podmínkách jsou míněni školitel a objednatel, kdy objednatel může být zároveň zprostředkovatelem smluvního vztahu.
1.3. Záležitosti, které nejsou upravené těmito obchodními podmínkami, se řeší podle Občanského zákoníků, tj. zákon č. 89/2012 Sb.

2. Vznik smlouvy přihlášením ke kurzu

2.1. Přihláškou se rozumí jednostranný úkon objednatele adresovaný školiteli prostřednictvím datové schránky s identifikací euxesuf, e-mailu na adresu register@cryptosession.cz nebo register@cryptosession.info, internetových stránek cryptosession.cz, cryptosession.info nebo kontaktním telefonem +420 602 427 840.
2.2. Odesláním přihlášky objednatel souhlasí s těmito všeobecnými podmínkami a prohlašuje, že se s nimi seznámil.
2.3. Přihláška se považuje za přijatou momentem potvrzení (stadnardně do 2 pracovních dní) školitelem nebo zprostředkovatelem. Toto potvrzení je zasláno do datové schránky nebo na kontaktní e-mail.
2.4. Standardní doba pro přihlášení je nejpozději 14 pracovních dní před konáním vzdělávací akce, pokud není uvedeno jinak. V případě fyzické nepodnikající osoby musí být objednávka alespoň 28 pracovních dní před konáním vzdělávací akce.
2.5. Na jednu přihláškou lze přihlásit i více než jednoho účastníka.
2.6. Pokud je více než 10 účastníků od jednoho objednatele, je možné se domluvit na školení v místě sídla zprostředkovatele nebo objednatele.
2.7. Přihlášky jsou přijímány a zpracovávány v pořadí, v jakém došly poskytovateli. Poskytovatel neprodleně informuje objednatele o všech skutečnostech. Těmi se míní naplnění kapacity, příliš nízký počet účastníků, nebo jiný závažný důvod, jako je nemoc lektora nebo zásah vyšší moci. Objednateli bude v tomto případě nabídnut nový termín, případně účast na jiné vzdělávací akci. V případě, že objednatel nebude s přesunutím či účastí na jiné nabídnuté vzdělávací akci souhlasit, poskytovatel mu vrátí účastnický poplatek. Nedostatečný účastníků je oznámen objednateli alespoň 14 dní před začátkem plánovaného termínu.
2.8. Smlouva mezi poskytovatelem a objednatelem vzniká odesláním potvrzení poskytovatelem objednateli.
2.9. Smlouvu lze změnit nebo zrušit pouze za splnění zákonných předpokladů a pouze písemně.

3. Zánik smlouvy zrušením přihlášky

3.1. Přihláška může být objednatelem zrušena pomocí e-mailu, nebo pomocí datové schránky.
3.2. Zákazník má právo stornovat svoji přihlášku na kurz 14 dní před konáním kurzu bez jakýchkoliv poplatků. Pokud se jedná o kratší dobu, dochází k následné změně. V intervalu 7-13 dní je účtován administrativní poplatek 10%, storno účasti v kratším intervalu než 7 dní pak poplatek 25%. V případě storna přihlášky nebo objednávky ze strany zákazníka je nabízena možnost účasti zákazníka v náhradním termínu bez dalšího poplatku. Právo na zrušení přihlášky zaniká realizací objednaného školení.
3.3. Při zrušení přihlášky školitelem náleží objednateli plná náhrada za neuskutečněnou akci.
3.4. Objednatel má právo žádat náhradní termín nebo náhradní školení. V takovém případě bude objednatel informován o všech otevřených kurzech. Náhradní termín si nelze vymáhat ani vynucovat, závisí na aktuální dostupnosti kurzu. Pokud má náhradní školení nižší cenu, objednatel doplatí rozdíl. Pokud má náhradní školení nižší cenu, školitel vrátí rozdíl cen školení objednateli.

4. Cena a platební podmínky

4.1. Odesláním přihlášky objednatel akceptuje smluvní cenu (dále jen účastnický poplatek) uvedenou u daného kurzu.
4.2. V případě více účastníků přihlášených jednou přihláškou je možná sleva.
4.3. Účastnický poplatek musí být uhrazen na bankovní účet společnosti vedený u Komerční banky č. 78-7768770207/0100. Při platbě je nutné uvést variabilní symbol, který je uveden na faktuře, odeslané objednateli školitelem.
4.4. Účastnický poplatek zahrnuje náklady poskytovatele včetně školicích materiálů. Poskytovatel je plátce DPH.
4.5. Účastnický poplatek je objednatel povinen uhradit do 14 pracovních dní od přijetí faktury, pokud nebylo samostatnou smlouvou uvedeno jinak.
4.6. Pokud se přihlášená osoba neúčastní školení a nedošlo k jiné domluvě, je její neúčast považována za storno příhlášku v intervalu kratším než 7 dní, tj. školiteli náleží odměna ve výši 25% z ceny kurzu. Přeplatek je vrácen do 14 dní na platební účet odesílatele, ze kterého byly prostředky odeslány. Platba na jiné číslo účtu není možná.
4.7. Nejdéle do 5 pracovních dní od začátku školení bude školitelem vystavena faktura, která bude dle dohody odeslána e-mailem nebo datovou schránkou.

5. Podmínky školení

5.1. Školitel je povinnen informovat objednatele 14 dní dopředu o místě a času školení, včetně termínu zahájení a ukončení denního programu.
5.2. Pokud objednatel není studentem kurzu, je povinnen zajistit distribuci těchto informací koncovým účastníkům. Za nesplnění těchto podmínek školitel nenese odpovědnost.
5.2. Standardně školení probíhá v čase od 9:00 do 17:00 na předem určeném místě.
5.3. Školitel může být dle aktuálních podmínek k dispozici od 8:00 do 9:00 a následně od 17:00 do 18:00 pro dotazy účastníků.
5.4. Na konci školení je koncovým uživatelům předán certifikát o absolovování.
5.5. Na konci školení koncoví uživatelé vyhodnocují přístup lektora a mají se vyjádřit k ohodnocení jeho prezentace, způsobu přednesení a ohodnotit významn poskytnutých informací.

6. Reklamace

6.1. Pokud je účastník hrubě nespokojen s průběhem kurzu, je školitel o této informaci vyrozuměn.
6.2. Důvody nespokojenosti jsou ten samý den zapsány do protokolu ve dvou kopiích. Jedna je předána objednateli a jednu má školitel.
6.3. Vyjádření k reklamaci bude podáno e-mailem do dvou týdnů. Následně do jednoho týdne bude domluven způsob řešení.
6.4. Nespokojenost zákazníka může být důvodem k rozvázání další spolupráce, nebo finanční kompenzaci až do výše ceny školení po odečtení nákladů.

7. Autorská práva k poskytnutým materiálům

7.1. Školicí materiály poskytnuté školitelem v rámci konání školení splňují znaky autorského díla dle zákona č. 121/2000 Sb.
7.2. Žádný ze školicích materiálů ani jeho část nesmí být bez předchozího písemného souhlasu školitele jakýmkoli způsobem dále zpracovávána, rozmnožována, rozšiřována nebo využívána k dalším prezentacím nebo školením.

8. Zodpovědnost

8.1. Školitel nepřebírá odpovědnost za nedostatky ve službách kterékoliv třetí strany, kterou využívá při školeních.
8.2. Školitel nepřebírá odpovědnost za zranění, škody a ztráty, vzniklé účastníkům vzdělávacích akcí, nebo které byly účastníky způsobeny. Takové náklady, způsobené uvedenými okolnostmi, ponese výhradně účastník vzdělávací akce.

9. Platnost podmínek

9.1 Tyto všeobecné obchodní podmínky jsou platné a účinné od 1. října 2024.

Informace o sběru a zpravování osobních údajů

Zpracovatel Jan Dušátko (dále jen „Správce“), dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů, dále jen „Nařízení“) zpracovává osobní údaje. Dále jsou rozepsané jednotlivé osobní údaje, které jsou součástí zpracování při konkrétních aktivitách u této webové prezentace a v rámci obchodního styku.
Přestože je sběr dat všudypřítomný, provoz tohoto webu si zakládá na právu na soukromí každého uživatele. Z uvedeného důvodu sběr informací o uživatelích probíhá v naprosto nezbytné míře a to jen v případě, kdy se uživatel rozhodne kontaktovat provozovatele. Jakýkoliv další sběr a zpracování dat považujeme za neetický.

Informace o záznamech přístupu na webovou prezentaci

Tento web nesbírá žádné cookies. Stránka nepoužívá ani žádné analytické scripty třetích stran (sociální sítě, cloud provideři). Z těchto důvodů je také nabízena volba pro zobrazení mapy formou odkazu, kde primárním zdrojem je OpenStreet a alternativy pak často používané Mapy společnosti Seznam, a.s., případně Google Maps společnosti Google LLC Inc. Využití jakéhokoliv z těchto zdrojů je zcela na libovůli uživatelů těchto stránek. Správce nenese odpovědnost za sběr dat realizovaný těmito společnostmi, neposkytuje jim data o uživatelích a na sběru dat nespolupracuje.
Logování přístupů probíhá pouze na úrovni systému, důvodem je identifikace případných technických nebo bezpečnostních problémů. Dalšími důvody jsou přehledové statistiky přístupů. V této oblasti se nesbírají ani nesledují žádné konkrétní údaje a všechny záznamy o přístupech jsou po třech měsících mazány.

Informace o kontaktování provozovatele stránek

Formulář pro kontaktování provozovatele stránek (správce) obsahuje následující osobní údaje: jméno, příjmení, e-mail. Tyto údaje jsou určeny jen a pouze pro tuto komunikaci, odpovídající oslovení uživatele a jsou udržovány po dobu nezbytnou k naplnění účelu, maximálně pak po dobu jednoho roku, pokud si uživatel neurčí jinak.

Informace o objednávkovém formuláři

Pro případ zájmu o objednávku formulář obsahuje více údajů, tj. jméno, příjmení, e-mail a kontaktní údaje na organizaci. Tyto údaje jsou určeny jen a pouze pro tuto komunikaci, odpovídající oslovení uživatele a jsou udržovány po dobu jednoho roku, pokud si uživatel neurčí jinak. V případě, kdy na základě této objednávky dojde k uzavření obchodního vztahu, budou nadále správcem udržovány pouze informace vyžadované českými zákony na základě obchodních vztahů (název a adresa společnosti, číslo bankovního účtu, typ kurzu a jeho cena).

Informace o dokumentu o absolovování kurzu

V rámci kurzu je vydán zpracovatelem dokument o absolovování kurzu. Tento dokument obsahuje následující údaje: jméno a příjmení studenta, název a datum absolovování kurzu a jméno zaměstnavatele. Uvedené informace se následně používají pro tvorbu lineárního stromu hashí (nemodifikovatelný záznam). Tato databáze obsahuje pouze informace o poskytnutých jménech a názvech společností, které mohou a a nemusí odpovídat realitě a je udržován zpracovatelem pro případné opětovné vystavení nebo ověření vydání dokumentu.

Práva subjektu osobních údajů

Zákazník nebo návštěvník tohoto webu má možnost požádat o informace o zpracování osobních údajů, právo požadovat přístup k osobním údajům, případně právo požádat o opravu nebo výmaz veškerých dat, které by o něm byly vedeny. V případě výmazu tento požadavek není možné splnit pouze pokud se nejedná o data nezbytně nutná v rámci obchodního styku. Zákazník nebo návštěvník webu má dále právo na vysvětlení týkající se zpracování jeho osobních údajů, pokud tento zjistí nebo se domnívá, že zpracování je prováděno v rozporu s ochranou jeho soukromého a osobního života nebo v rozporu s platnými právními předpisy a právo požadovat odstranění takto vzniklého stavu a zajištění nápravy.
Zákazník/návštěvník tohoto webu dále může požadovat omezení zpracování nebo vznést námitku proti zpracování údajů a má právo kdykoliv písemně svůj souhlas se zpracováním osobních údajů odvolat, aniž by tím byla dotčena zákonnost jejich zpracování předcházející takovému odvolání. Pro tyto účel slouží kontaktní e-mail adresa support@cryptosession.cz
Zákazník/návštěvník má právo podat stížnost proti zpracování osobních údajů u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.